Головна » Статті » Мої статті

Ще трохи з історії рідного краю!

Місто має свій пісенний символ.

Директор місцевої школи Тарас Батицький написав прекрасні слова в які вилив трепет своєї душі. Ці слова глибоко вразили великого композитора Анатолія Кос - Ангельського, який написав музику до них.

І полилася...

 

Пісня про Новеє Місто

 

Де Радич і Твержа із Винно-горою

Стоять мов на стражі сумісно

Де Вирва зливастьса з Вигор-рікою

Там рідне пишається місто.

 

приспів:

Нове Місто, місто славне.

По вкраїнському живе,

Мабуть тому, що місто давне

Зветься Місто Нове.

Саме тому, що місто давне.

Слався Місто Нове.

 

Колись від орди рідний край захищали

Тут воїни княжої раті,

У сорок четвертім загарбників гнали

Хоробрі вкраїнські солдати.

 

Де Радич і Твержа 11 Винно-горою

Гостей жде музика троїста

А пісня запрошує друзів з любов'ю

У гості до Нового Міста

 

Віддаймо ж в трудах своє серце і сили

Вітчизні своїй найдорожчій,

На подвиг нас кличуть героїв могили

Й Шевченко на ратушній площі.

 

З ІСТОРІЇ ТА ГЕОГРАФІЇ СЕЛА

          Поселення людей на території Нового міста сягають щонайменше IV ст. Про це свідчать знайдені тут давно - римські монети.

          Перша письмова згадка про Нове Місто міститься в грамоті галицького князя Лева Даниловича за 1301 рік. Але дійсно заснування можна вважати 1240 рік, коди мешканці зруйнованого татаро - монголами неподалік села Библа перебралися на нове місце. Звідси і назва - Нове Місто. Відомо що мешканців спровадив сюди ж Німеччини Казимир Великий. У 1498 році село було знищено аж згодом знову відбудоване.

Нове Місто розташоване на річці Вирва, на висоті 240 метрів над рівнем моря, в передгір'ї Карпат в оточенні мальовничих і поетичних гір Радич, Винна гора, Пасіка, Твержа, на відстані 31 км від районного центру Старий Самбір.

          З 2000 р. на території Новоміської сільської ради почалася газифікація населених пунктів : с.Комаровичі -2000р., Городисько-2001р., Нове Місто -2002р., Боневичі-2003р., Посада- 2004р., на майбутнє планується газифікувати с.Грабівниця.

          В даний час   в селі нараховується 250 дворів в яких проживає 760 чол.

          Не мало, не багато змін   в селі на протязі останніх років : відкрито продуктові і промислові крамниці ПП«Касіян», ПП«Короляк», ПП«Щурко», ТзОВ«Чумак», відкрито крамницю «Ритуальні послуги». Крім торгових точок працюють також Новоміська дільнична лікарня, амбулаторія, Народний дім «Просвіта».

 

СЕЛО У РОКИ НАЦІОНАЛЬНО - ВИЗВОЛЬНИХ ЗМАГАНЬ

          У 1648 році в село увійшли загони козацько - селянського війська під проводом Богдана Хмельницького, до яких приєдналися місцеві селяни.

          В роки української революції 1917 - 1920 років ново міщани утверджували владу ЗУНР зі зброєю в руках, зокрема у бою з поляками в лісовому масиві «Дубина».

Героїчною і драматичною була боротьба мешканців села з ворогами України в сорокових і п'ятидесятих роках. Бездержавна доля розвела їх під різні стяги панівних країн. Але задля історичної правди і пам'яті маємо знати їх всіх. Новоміські воїни воювали з фашистами у складі війська Польського, Радянської армії (57 чоловік, 19 загинуло, 27 відзначено нагородами).

          В Українській Повстанській Армії державну незалежність здобували:

Демкович Іван Юркович

Зеленюк Олексій Миколайович

Худюк Степан Степанович

 

Політичних репресій і увуязнень більшовицьких таборах зазнали:

Деркач Марія Миколаївна

Команяк Іван Федорович

Кравець Марія Миколаївна

Курило Іванна Іванівна

Рейман Сергій Іванович

Смеречанська Ганна Дмитрівна

СЛАВА ГЕРОЯМ!



Джерело: http://інтерв’ю
Категорія: Мої статті | Додав: tarikdomas (24.11.2009) | Автор: Тарас Домашовець E W
Переглядів: 1774 | Коментарі: 2 | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 2
2 svoyachka  
0
І ще один невеличкий пазл до цікавої і не докінця прописаної історії села
Село з назвою Нове Місто насправді має дуже старе коріння, перші письмові згадки датовані аж 1361р. Історично герб Нового Міста походить від родового знака "ПрусІІ" власників містечка. На лівому низькому березі річки Вирви, в пів кілометра від Нового міста, в лісі виявлено поселення ранньозалізного часу. Наприкінці 19ст. в селі проживало 1000 мешканців, серед який більшу частину складали поляки, інші іудеї.

1 FeRmEr  
0
NASHE SELO BAGATE VEKYKOIU ISTORIEIU MY POVYNNI PYSHATYSIA SHCHO TYT PROZHYVAIEMO!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! biggrin biggrin biggrin biggrin biggrin biggrin biggrin biggrin biggrin biggrin biggrin

Ім`я *:
Email *:
Код *: