Головна » Статті » Мої статті

Філософія в Новому Місті
ФІЛОСОФІЯ В НОВОМУ МІСТІ

Чи знаєте Ви, що у добре знайомому, рідному нам невеличкому селі, у якому ми народилися, росли, ходили до школи, у 14ХХ році народився чоловік, якого вчені зараз називають одним із зачинателів гуманістичної культури в Україні і найвизначніших гуманістів другої половини XV — поч. XVII ст.! Звали цю людину Лукашем.

Для любителів історії і просто цікавих нашого минулого подаємо невеличку довідку:
ЛУКАШ з Нового Міста (р. н. н. — бл. 1542) — мислитель-гуманіст, філософ, педагог. Народився в містечку Новому Місті поблизу м. Самбора. Навчався у Краківському університеті (1513 — 15), де згодом викладав як бакалавр (від 1517) і доцент філософії (від 1521), магістр вільних мистецтв. В останні роки життя залишив Краків. Обіймаючи різні громадські посади в Новому Місті, підтримував тісні контакти з Краківським університетським середовищем і, очевидно, відвідував гуманістичний гурток, очолюваний Павлом. Русином (з Кросна). 1523 р. Лукаш видав укладений ним для студентів університету підручник з епістолографії (від грец. epistole - письмо и ...графія, допоміжня історична дисципліна, яка вивчає типи і види особистих листів древнього світу і середніх віків). Гуманісти доби Відродження високо цінували цей предмет, розглядаючи вміння писати листи не тільки як мистецтво, а й як дієвий засіб боротьби за соціальні права.
Про філософські погляди Лукаша відомо небагато. Написаний ним філософський трактат залишився неопублікований. Викладаючи вчення Арістотеля в Краківському університеті, Лукаш критикував бездумне схиляння перед його авторитетом, що вже саме по собі відігравало значну роль у пробудженні самостійного мислення слухачів. Головною рушійною силою історичного розвитку і суспільного поступу Лукаш уважав людей діяльних, творчих, високо освічених.

Недостатня кількість інформації не дозволяє нам добре познайомитися з цією людиною, але у архіві ректора Краківського університету є цікавий документ, який допомагає нам більше дізнатись про нашого земляка.
Напевно Вам буде цікаво почитати цей документ дослівно і зручніше на рідній мові:

«Неополітанус Каспер з Нового Міста, русин, (працював) 1521 р. у різних місцевостях аж до 1525р., а з цього року бакалавр і бедела при Краківському університеті, а також писар при своєму ректорові, а з 1522-го також і публічний нотаріус.»

Acta Rectoralia…1469-1537. – Cratoviae, 1893. – T.1. – s.1061-1062

Дослідники пояснюють нам, що в архівах тогочасних університетів було багато таких папірців, у яких коротко переказувалася біографія українців, які навчалися і залишалися там працювати. Це такі собі особові справи цих людей, але дуже короткі, в них немає навіть дат народження, але в багатьох випадках подається, що він українець (русин) і походить з такої-то місцевості.

…Ось такий чоловік жив і працював колись у нашому селі. Наш земляк. А може хтось впізнає у ньому свого родича, а може ще й сусіда.

Джерело: http://Acta Rectoralia…1469-1537. – Cratoviae, 1893. – T.1. – s.1061-1062

Категорія: Мої статті | Додав: svoyachka (19.03.2010) | Автор: Христина E W
Переглядів: 1159 | Рейтинг: 5.0/2
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: